Search

Our Staff

 Teaching Staff

Staff Name Responsibility
Reshaad Al Ghailani Head of Humanities
Emily Allison Teacher of English
Afua Antwi Teacher of Mathematics
Urfan Ashraf Teacher of English
Katie Austin Teacher of Religious Studies & Citizenship /Progress Leader Year 8
Karen Bailey Teacher of EAL
Michelle Bennett Assistant Vice Principal
Sophie Bowker Teacher of PE & Dance
Fleur Burke Teacher of MFL
Ashley Burkitt Head of Science
Sophie Bowker Teacher of Dance & PE
Nicola Carson Assistant Vice Principal / Designated Safeguarding Lead
Sabah Choudrey Teacher of English/Curriculum Co-ordinator
Amy Cockroft Primary Practitioner
Lisa Croft Teacher of Business & Enterprise / Progress Leader
Terence Crowther Teacher of Geography & History
Jodie Desideri Head of Geography – Maternity Leave 2022
Megan Dillon Second in Maths – Curriculum Lead
Nicola Doherty Second in English
Souadia El Khaddar Head of MFL
Daniel Gibson Assistant Vice Principal
Angela Gill Teacher of PE / Progress Leader Year 7
Josh Griffiths Teacher of Science – STEM Co-ordinator
Vijay Gupta Teacher of Maths
Megan Harris Head of Performing Arts
Verity Harrison Second in Science
Kal Hodgson Principal
Majid Hussain Teacher of Mathematics
Tayba Hussain Teacher of Science
Elliot Kelly Teacher of Science/ Acting Progress Leader – Year 8
Max Kidd Teacher of History
Mario Kitromilides Teacher of Geography & History
Lucy Whilding Teacher of Science
Carly Matis Teacher of Science
Torin McDowell Unqualified Teacher of MFL
Sarah Mears Senior Leader of Maths
Elizabeth Miers Teacher of Religious Studies & Citizenship
Isabella Moore Acting Head of Geography
Amanda Morgan Senior Leader of English
Laura Morris Head of RS & Citizenship
Bogdan Negru Head of EAL
Lucinda Nortley Head of Art / Associate Assistant Vice Principal
Kamila Nuhu Teacher of English
Simon Platt Vice Principal
Aimee Ralphs Second in MFL
Amna Rana Teacher of English
Christine Reid Teacher of English
Umaira Rizvi Teacher in the Alternative Provision
Joe Robertson-       Maher Teacher of PE
Sarah Rooney Second in PE
Hannah Yuille SENCO
Louise Sedgwick Teacher of Maths / Careers Coordinator
Surinder Singh Head of ICT & Computer Science
Sanjaya Siriwardena Teacher of Computer Science
Samantha Taylor Teacher of Religious Studies & Citizenship
Danielle Town Teacher in Alternative Provision
Carlos Val-Mas Unqualified teacher of Science
Oliver Walker Assistant Vice Principal
Karen Walsh Vice Principal
Paula Watson Head of Business / Progress Leader Y10
Leonore Wheatley P/T Teacher of Music
Christopher Willams Head of PE
Ben Wilson Teacher of Science/Anti-Racism & Equality Lead
Shah Zaidi Second in Maths

Associate Staff

Staff Name Responsibility
Bamidele Adekayode Security Officer
Hasan Al-Rikabi EAL Learning Support Assistant
Shazia Asghar Cover Supervisor
Chris Barber H.R. Advisor
Rachel Batchelor Librarian
Stuart Cairns Senior IT Technician
Benjamin Clarke IT Technician
Nicola Coady Teaching Assistant
Debra Cornick Early Help Worker
Tracy Crockford SEN TA
Joanne Day Assistant Progress Leader – Year 8
Eli Ennis Security Officer
Michael Grice Assistant Progress Leader -Year 7
Ruhule Haque Teaching Assistant
Neil Hasford Teaching Assistant
Bev Heagney Academic Mentor
Melissa Healey Cover Supervisor
Janet Hisee Lunchtime Organiser
Kath Hollywood Marketing & Community Lead
Evangeline Holmes SEN T/A
Carole Hopkins Technician
Elaine Hughes Assistant Progress Leader – Year 9
Mohammad Hussain Teaching Assistant
Naila Iftikhar Education Welfare Officer
Clare Jackson Admissions & Transition Officer
Luiza Kaplanidis SEN TA
Joanne Kay Assistant SENCO
Jon Paul Lea Facilities Officer
Natasha Legge P/T Receptionist (afternoon)
Cameron Madden SEN TA
Talha Malji Assistant Progress Leader -Year 11
Christine Marshall Academic Mentor
Dorothy Meredith Lunchtime Organiser
Helen Moore P/T Receptionist (morning)
Natasha Murphy Admin Support
Rheanna Pereira Progress Leader – Year 8  – Maternity Leave 2022
Sarah Pilling SEN TA
Jackie Platt Assistant Progress Leader -Year 10
Maggie Prescott Deputy Designated Safeguarding Lead
George Randles Senior Pastoral Lead
Donna Rawlins Principal’s PA & Office Manager
Mike Roberts Alternative Provision Manager
Natasha Roberts Technician
Lucy Thompson Admin Support
Mike Topham Data, Exams & SIMS Lead
Pat Wallace Facilities Officer
Paul Walsh Facilities Hub Manager
John Wilson Facilities Officer